Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracowników do pracy, do której wykonywania nie posiadają oni wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom okresowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ten obowiązek ograniczają.
Obecnie szkolenie okresowe BHP pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Jednak pod pewnymi warunkami.
Zwolnienie z obowiązku zapewnienia dla tej grupy pracowników szkolenia okresowego BHP dotyczy:
- tylko tych Pracodawców, dla których rodzaj przeważającej działalności zalicza się do nie wyższej niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Uznaje się, że są to grupy działalności o najniższych wskaźnikach wypadkowości, a w środowisku pracy występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia.
Pracodawca nadal ma obowiązek przeprowadzić szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych w grupie stanowisk administracyjno-biurowych, jeśli:
- Rodzaj przeważającej działalności Pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której ustalono wyższą niż trzecia kategoria ryzyka
- Z dokonanej oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracowników tej grupy jest konieczne
W tej sytuacji szkolenie okresowe bhp pracowników administracyjno- biurowych Pracodawca przeprowadza w terminie do 6 miesięcy.
Podstawa prawna: Art. 2373 §1-3 Kodeksu Pracy
FAQ – lista pytań
- Szkolenie wstępne – kiedy należy przeprowadzać i jaki jest okres ważności tego szkolenia?
- Ocena ryzyka zawodowego w firmie – kto może ją przeprowadzać?
- Czym jest ocena ryzyka zawodowego? Jakich efektów należy oczekiwać po prawidłowej ocenie ryzyka zawodowego? Kiedy należy wykonać aktualizację oceny ryzyka zawodowego?
- Czym są Świadectwa energetyczne budynku oraz audyt energetyczny?
Jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami
+48 608 111 139
biuro@bhpwloclawek.pl